- Mapy (kartografie a GIS)
- Čtení a orientace v mapách
- název
- měřítko
- legendu
- tiráž
- mapové pole
- (směrovku)
Filtr podle ročníku
Cvičení
Prostorové informace lze zaznamenávat pomocí map, které odpradávna sloužily lidem k navigaci v prostředí. Tvorba map je možná díky přesně stanoveným zeměpisným souřadnicím – zeměpisné délce a zeměpisné šířce, které určují polohu na zemském povrchu. Zeměpisné souřadnice se v současné době určují pomocí GPS – globálního polohovacího systému.
Věda zabývající se tvorbou a analýzou map se nazývá kartografie. K popsání zemského povrchu a vytvoření mapy je často nutné objekt zájmu zjednodušit – generalizovat. Generalizace je zjednodušení obsahu mapy dle předem jasných norem a pravidel.
Mapa
Mapa je zmenšený a zjednodušený obraz Země (či jiných vesmírných objektů) převedený do roviny. Je sestrojena díky matematicky určeným vztahům, které se označují jako kartografická zobrazení.
Nejpřesnější zobrazení planety Země neposkytuje mapa, ale glóbus – zmenšený trojrozměrný kulový model. Uspořádaný soubor map se označuje jako atlas.
Plnohodnotná mapa musí splňovat určitá kritéria. Obsahem mapy je výškopis, polohopis a popis. Kromě obsahu mapy je nutné, aby obsahovala následující:
Podle obsahu se mapy rozdělují na topografické, katastrální, obecně zeměpisné a tematické mapy. Mapy mohou sloužit i jako umělecké dílo.
Dělení map podle účelu
Mapy lze dělit dle způsobu použití na turistické, cyklistické, školní, letecké, námořní, geologické, pedologické, autoatlasy, mapy pro orientační běh aj.Kartografická zobrazení
Trojrozměrný zakřivený zemský povrch nelze naprosto přesně převést do roviny. Každý způsob převedení trojrozměrného objektu do roviny s sebou přináší určité zkreslení. Na mapě jsou zkresleny buď plochy, úhly, nebo délky. Existují zobrazení, která se snaží o vyrovnání zkreslení ploch a úhlů, nazývají se vyrovnávací zobrazení. Zobrazení která zachovávají úhly (ale zkreslují plochy) se nazývají stejnoúhlá, zobrazení zachovávající plochy (a zkreslující úhly) se nazývají stejnoplochá. Délkojevná zobrazení nezkreslují délky.
Mezi nejznámější kartografická zobrazení patří azimutální, válcová a kuželová.
Geografické informační systémy (GIS)
Jedná se o počítačové nástroje, které umožňují shromažďovat geografická data a následně je zpracovávat, analyzovat a vizualizovat. Na základě těchto dat jsou vytvářeny mapy a jiná kartografická díla. Používáním „GISů“ se zabývají geoinformatika. Mezi nejznámější programy k práci s geografickými daty patří Mapy.cz, Google Earth nebo specializovaný software jako QGIS či ArcGIS Pro.
Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.
Turistické mapy (lehké)
zadání: 88
Typicky zabere: 2 min

Pexeso
Hledání dvojic, které k sobě patří.
Turistické mapové značky (lehké)
zadání: 10
Typicky zabere: 2 min

Vrstevnice (střední)
zadání: 10
Typicky zabere: 4 min

Porozumění
Čtení textů, odpovídání na otázky testující porozumění textu.
Turistické mapy: obecný přehled
Cvičení na základní porozumění turistickým mapám (např. mapové značky, vrstevnice, světové strany).
Turistické mapy: výlet
Cvičení na práci s turistickými mapami a plánování výletů.
Tematické mapy: Evropa
Sada cvičení využívající pěkně zpracované tematické mapy od Jakuba Mariana.
Tematické mapy: svět
Rozmanitý mix tematických map světa.
Vrstevnice
Správné porozumění vrstevnicím je klíčovou dovedností pro práci s mapou. Tato sada obsahuje cvičení zaměřené čistě na procvičení vrstevnic.
Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.
Napište nám
Nevíte si rady?
Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:
Čeho se zpráva týká?
Zde nám můžete napsat vzkaz či popsat dojmy, jak se vám systém používá. Pokud máte nějakou zásadnější zprávu, zvolte prosím jednu z dalších kategorií.
Pokud hlásíte chybu, upřesněte prosím, v čem přesně spočívá. Pokud máte námět na rozšíření obsahu, uvítáme, když popíšete konkrétní ukázku. Nezasílejte prosím dotazy na prozrazení řešení úloh či na vysvětlení postupu.
Před položením dotazu prosím zkontrolujte časté dotazy.
Před položením dotazu si prosím projděte časté dotazy k přihlášení.