
Třídění živých organismů

Lidé se odjakživa snaží organismy pojmenovávat, třídit a seskupovat, aby se v jejich množství vyznali.
Druh
Nejnižší základní jednotkou třídění organismů je druh (např. vrabec polní). Jména druhů jsou obvykle dvouslovná, zahrnují rodové jméno (obecnější, vrabec) a druhové jméno (konkrétnější, polní). Do jednoho rodu může patřit více druhů (např. do rodu vrabec patří vrabec polní či vrabec domácí). Za druh se obvykle označují podobné organismy, které se mohou rozmnožovat a vytvořit plodné potomstvo.
Pojmenování organismů
Jména organismů se v češtině píší s malými počátečními písmeny (např. vlk obecný, borovice lesní). Výjimkou jsou vlastní jména (např. prstnatec Fuchsův) či umístění jména do nadpisu/na začátek věty.
Vědecká jména organismů vycházejí zejména z latiny a řečtiny, jsou v základu dvouslovná. Píší se s velkým počátečním písmenem, od úrovně rodu níže kurzívou (např. Passer domesticus – vrabec domácí). Na zavedení názvosloví organismů se do velké míry podílel švédský přírodovědec Carl Linné (1707–1778).
Obecnější skupiny (vyšší taxony)
Mezi taxony (skupiny) organismů (vyšší než druh a rod) patří zejména:
- čeleď
- řád
- třída
- oddělení (u rostlin a hub)/kmen (u živočichů)
- říše
Vzhledem k pokrokům v určování příbuznosti organismů pomocí molekulární biologie toto tradiční pojetí postupně ztrácí význam. Běžně lze hovořit zkrátka o skupinách organismů. Klad v odborné biologii označuje skupinu organismů, která zahrnuje předka a všechny z něho vzešlé potomky. Klady jsou tedy tzv. monofyletické (respektive holofyletické) taxony.
Zavřít