NATO
Severoatlantická aliance (anglicky North Atlantic Treaty Organization, zkráceně NATO) je vojensko-politickou organizací. Byla založena v roce 1949 dvanácti státy Severní Ameriky a Evropy s cílem chránit svobodu a demokracii svých členů a zajišťovat stabilitu v euroatlantickém prostoru. Dnes má NATO přes 30 členských států (většinu států Evropy včetně Turecka, USA a Kanady) a je největší vojenskou aliancí na světě. Základním principem NATO je, že útok na jednoho z členů je považován za útok proti všem. Bude tak uplatněno právo na kolektivní obranu.
Hlavními orgány NATO jsou:
- Severoatlantická rada – nejvyšší politický orgán NATO, řeší společnou politiku a strategie, rozhoduje o společných vojenských akcích, přijímá nové členy,
- Vojenský výbor – nejvyšší vojenský orgán NATO, poskytuje doporučení civilní Severoatlantické radě a realizuje její rozhodnutí,
- Skupina pro jaderné plánování – rozhoduje o jaderné politice NATO,
- Generální tajemník NATO – reprezentuje NATO navenek, sehrává na jednáních roli prostředníka.
Hlavní cíle NATO jsou:
- zajištění kolektivní obrany svých členů,
- podpora demokratických hodnot a svobody, a
- udržování stability a vazeb v euroatlantické oblasti.
Většinu 2. poloviny 20. století představovala protiváhu k Varšavské smlouvě. V současné době je garantem bezpečnosti v Evropě, snaží se předcházet konfliktům a pomáhá stabilizovat bezpečnostní situaci v jejím širším okolí.
Historické pozadí vzniku NATO
Po 2. světové válce začaly vycházet najevo hluboké rozdíly mezi vítěznými státy. Rozdílné názory na uspořádání světa mezi USA a SSSR postupně přerostly ve stav politického a vojenského napětí nazývaný studená válka. V ní proti sobě stál západní blok demokratických republik v čele s USA a východní blok socialistických republik v čele se Sovětským svazem.
Po prvních krizích, z nichž největší byla blokáda části Berlína pod správou západního bloku, se představitelé západního bloku v roce 1949 dohodli na uzavření vojenského paktu, tedy Severoatlantické aliance.
Varšavská smlouva
Šlo o vojenský blok komunistických zemí východní Evropy vedený SSSR založený v roce 1955, a to v reakci na možnost rozšíření NATO o západní Německo. Varšavská smlouva byla několikrát použita na posílení sovětské kontroly v členských zemích, například během invaze do Československa v roce 1968.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Rozhodovačka procvičuje primárně základní smysl a způsoby fungování NATO.
- Pexeso a Otázky se soustředí na ujasnění některých snadno zaměňovaných pojmů.
- Cvičení je určeno pro gymnázia a střední školy. Zadání mohou sloužit například jako opakování na konci hodiny.