Žahavci
Žahavci jsou skupinou bezobratlých živočichů. Žijí zejména ve slané, ale i ve sladké vodě. Jsou vybaveni žahavými buňkami, které jim slouží k obraně a lovu. Mají jednoduchou stavbu těla, to je paprsčitě (radiálně) souměrné. Mají rozptýlenou nervovou soustavu, dýchají celým povrchem těla. Jeden otvor u nich slouží k přijímání potravy i vyvrhování jejích zbytků, vede do dutiny nazývané láčka.
Mezi žahavce patří mj. polypovci, medúzovci, čtyřhranky, korálnatci a parazitické výtrusenky.
Polypovci
Do skupiny polypovců náleží:
- nezmaři (a) – Drobní, ve sladkých vodách. Žijí ve stádiu polypa, k podkladu jsou přichyceni nožním terčem. V Česku se v létě se rozmnožují nepohlavně (pučením), na podzim pohlavně (jsou to hermafrodité, jeden jedinec tvoří samčí i samičí pohlavní buňky).
- medúzka sladkovodní (b) – Invazní organizmus pocházející z Číny, např. v opuštěných lomech.
Medúzovci
U medúzovců dochází v rámci životního cyklu ke střídání stádia (přisedlého) polypa a (pohyblivé) medúzy. Polyp se vyvíjí z larvy (planuly) vzniklé splynutím pohlavních buněk, z polypa se následně odškrcují malé medúzy (tomu se říká strobilace). Mezi medúzovce náleží například talířovka ušatá (c) či kořenoústka plicnatá (d).
Čtyřhranky
Čtyřhranky (e) mají na rozdíl od medúz hranatý zvon, některé druhy jsou smrtelně nebezpečné pro člověka.
Korálnatci
Korálnatci mají ve svém životním cyklu jen stádium polypa. Sasanky si netvoří schránky, patří mezi ně např. sasanka koňská (f) či sasanka plášťová (g), která žije v mutualistickém vztahu s rakem poustevníčkem.
Koráli tvoří kolonie polypů, vytvářejí si schránky z uhličitanu vápenatého (\mathrm{CaCO_3}). Žijí v mutualizmu se řasami, korál řase poskytuje minerální látky a prostor pro život, řasa korálu látky vzniklé fotosyntézou. Pokud řasy korál opustí, dochází k tzv. blednutí korálů (coral bleaching), to korál nemůže dlouhodobě přežít. Mezi korály patří např. korál červený (h) či větevník mozkový (i).
Korálové útesy (např. Velký bariérový útes) jsou cennými biotopy, které hostí až 25 % druhů mořských živočichů. Jsou ohroženy např. klimatickou změnou, intenzivním rybářstvím či změnami složení mořské vody.
Zavřít