Porozumění
Cvičení na procvičení práce s informacemi (mapy, diagramy, nákresy, videa). Prohlédněte si zadání a doprovodný text a zodpovězte několik otázek, které prověří, zda všemu správně rozumíte.


Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »Říše Inků, Aztéků a Mayů

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »Zámořské objevy

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »Starověký Řím

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »Středověk

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »První světová válka

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »První světová válka: testy

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »Příběh československých legionářů

Přidat k oblíbeným
Přidat k mým oblíbeným »Poválečný vývoj ve světě
Ukázky
Středověk
Husitské války
Po první pražské defenestraci vypukla v českých zemích husitská revoluce. Král Václav IV. na jejím začátku zemřel, jeho bratr a následovník trůnu císař Zikmund nebyl pro husitské šlechtice přijatelný. Zikmund proto požádal papeže o vyhlášení křížových výprav a pokusil se je porazit.
První světová válka
Svět za první světové války
První světová válka byl válečný konflikt, který zasáhl celý svět. Bojovalo se v ní na třech kontinentech a také na mořích. Probíhala v období mezi 28. červencem 1914 a 11. listopadem 1918. Rozhodujícím bojištěm byla západní fronta v Evropě. Tato válka předznamenala také konec velkých evropských monarchií.
Poválečný vývoj ve světě
Nové uspořádání Evropy
Po konci první světové války v roce 1918 nastaly v Evropě obrovské změny a vznikla nová mapa Evropy. Poválečné uspořádání kontinentu mělo být stanoveno na Pařížské mírové konferenci, která probíhala od ledna 1919 do ledna 1920. Na konferenci byla takzvaná Rada pěti, která se sestávala ze zástupců USA, Francie, Velké Británie, Itálie a Japonska. Tyto státy se mohly účastnit všech jednání. Ostatní státy pak pouze těch, které se jich přímo týkaly.