Jak fungují potřeby

W9T
Zkopírovat krátkou adresu (umime.to/W9T)
Ukázat QR kód

umime.to/W9T


Stáhnout QR kód
Ukázat/skrýt shrnutí

Pyramida potřeb

Abychom pochopili, co všechno potřebujeme k tomu, aby nám bylo dobře, můžeme si představit pyramidu. Každé patro pyramidy představuje jeden druh potřeb. Začněme od té nejspodnější části pyramidy.

1. Tělesné potřeby

Představme si, že stavíme dům z lega. První, co potřebujeme, je silný základ. Stejně tak my potřebujeme základní věci jako jídlo, vodu a spánek. Bez nich bychom nemohli žít. Pokud nám chybí něco z těchto základních potřeb, mají přednost.

2. Bezpečí

Jakmile máme uspokojené základní potřeby, potřebujeme se cítit v bezpečí. To zahrnuje místo, kde žijeme, a pocit, že jsme chráněni před nebezpečím. Pokud se necítíme bezpečně např. ve škole, může být těžké podávat dobrý výkon nebo budovat vztahy. Postarat se o bezpečí je proto velmi důležité.

3. Láska a sounáležitost

Když jsme najezení a v bezpečí, chceme být s lidmi, kteří nás mají rádi. Potřebujeme přátele, rodinu a pocit, že někam patříme. Tomu se říká sounáležitost. Je to jako když hrajeme v týmu – je fajn mít kolem sebe lidi.

4. Uznání a sebeúcta

  • Uznání: když něco dokážeme a ostatní nás za to pochválí, cítíme se skvěle. Je to jako když dostaneme medaili nebo ocenění.
  • Kompetence: chceme cítit, že jsme v něčem dobří.
  • Autonomie: také chceme mít možnost rozhodovat se sami za sebe a mít kontrolu nad tím, co děláme. Je to jako když máme svůj pokoj a můžeme si v něm zařizovat věci podle svého.
  • Sebeúcta: chceme si sami sebe vážit.

5. Seberealizace

Nakonec, když máme všechny ostatní potřeby splněny, chceme dosáhnout svých snů a být tím nejlepším možným já. Je to jako když hrajeme videohru a snažíme se dostat na nejvyšší úroveň.

Rozpoznání potřeb

  • Vnímání těla: Čas od času je dobré zastavit se a všimnout si, co cítíme a k čemu to patří. Možná zjistíme, že nám něco chybí.
  • Zpětná vazba: Když si povídáme s přáteli, rodinou nebo učiteli, mohou nám říct, co si o nás myslí a co si myslí, že potřebujeme.
  • Stanovování priorit: Někdy musíme rozhodnout, co je pro nás teď nejdůležitější. Je to jako když máme na stole spoustu úkolů a musíme vybrat, co uděláme první.
  • Vzdělávání: Čím více se učíme o sobě a světě kolem nás, tím lépe rozumíme svým potřebám.
  • Asertivita je schopnost jasně a efektivně vyjádřit své potřeby ostatním. To je důležitý další krok poté, co potřebu rozpoznáme.
Souhrn mi pomohl
Souhrn mi nepomohl
Souhrn je skryt.

Rozhodovačka

Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.


Jak fungují potřeby  
Zobrazit souhrn tématu


NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence