Nadřazené | Úvod do ekologie |
Předcházející | Živá a neživá příroda, ekosystémy |
Navazující | Koloběhy látek v přírodě, Podmínky života: neživá příroda |
Cvičení


Potravní řetězce popisují, jak se látky a energie v přírodě přesouvají mezi organizmy. Obvykle mají 4–5 článků.
Na počátku potravních řetězců stojí producenti, což bývají fotosyntetizující organizmy. Díky fotosyntéze ukládají energii slunečního záření do chemických vazeb a vytvářejí organické látky bohaté na energii. Typickými producenty jsou zelené rostliny, řasy, protisté či sinice.
Producenty se živí konzumenti 1. řádu, což jsou obvykle býložraví (živící se rostlinami) či všežraví živočichové. Konzumenty 1. řádu žerou konzumenti 2. řádu (podobně dále s konzumenty dalších řádů). Na vrcholu potravních řetězců stojí masožraví vrcholoví predátoři.
Mrtvá těla všech účastníků potravního řetězce zpracovávají rozkladači (reducenti, dekompozitoři). Ti uvolňují různé látky zpět do prostředí, jsou tak k dispozici dalším organizmům. Mezi rozkladače typicky patří bakterie, houby či různí bezobratlí živočichové (např. larvy much).
Znázornění potravních řetězců je do určité míry zjednodušující: ve skutečnosti např. určitý živočich nežere jen jeden druh jiného živočicha (pro přesnější vyjádření potravních vztahů se využívají tzv. potravní sítě).

Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.

Potravní řetězce a vztahy (lehké)
42 zadání
Typicky zabere: 4 min
Ukázka
Masožravci se živí:Mezi všežravce patří:Vyberte smysluplný příklad potravního řetězce.

Potravní řetězce a vztahy (střední)
53 zadání
Typicky zabere: 5 min