Rostliny (botanika) – 3. střední škola
UH9Rostliny jsou skupinou organismů, které jsou převážně fotosyntetické. Vytvářejí kyslík nutný pro existenci většiny organismů. Jsou nedílnou součástí životního prostředí (např. v něm zadržují vodu), jsou zdrojem potravy pro živočichy i člověka. Rostlinami se zabývá botanika. V současnosti na Zemi žije asi 350 000 druhů rostlin.
V tomto tématu lze procvičovat obecné informace o stavbě a funkci těla rostlin, ale také se zaměřit na jejich určité skupiny.
Významné skupiny rostlin
- červené řasy, zelené řasy (a, b) – Převážně vodní, jednobuněčné, s buňkami v koloniích či mnohobuněčné s jednoduchou stavbou stélky.
- mechorosty (c) – Pravděpodobně první vyloženě suchozemské rostliny, nemají cévní svazky (mají však jednoduchá vodivá pletiva), rozmnožují se pomocí výtrusů, zahrnují mechy, hlevíky a játrovky.











- cévnaté rostliny – Mají vyvinuté cévní svazky.
- plavuně (d) – Rozmnožují se pomocí výtrusů, nejvíce rozvinuté v prvohorách, dnes žije jen málo druhů, mají obvykle čárkovité listy.
- kapradiny a přesličky (e, f) – Rozmnožují se pomocí výtrusů, mají složitější listy než plavuně.
- Procvičování týkající se plavuní, kapradin a přesliček je pohromadě v jednom tématu.
- nahosemenné rostliny: cykasy (g), jinany (h), jehličnany (i) – Rozmnožují se pomocí semen, ta mnohdy vznikají na šupinách šištic.
- krytosemenné (kvetoucí) rostliny – Mají květy a semena ukrytá v plodech. V současnosti druhově nejbohatší skupina rostlin, zahrnují mj. jednoděložné (j) a vyšší dvouděložné (k). Téma krytosemenných rostlin je možné procvičovat podle systému (čeledí) a podle tematických skupin.
Další fotosyntetizující organismy
Mezi rostliny (ve smyslu superskupiny Archaeplastida) nepatří sinice (fotosyntetizující bakterie, rozsivky či chaluhy (pro přehlednost jsou však uvedeny společně s dalšími řasami) ani fotosyntetizující protisté.
Rostliny pro 1. stupeň ZŠ
Pro 1. stupeň základní školy jsou informace o rostlinách zahrnuté v tématu podle prostředí.