
Těhotenství, lidská sexualita, pohlavně přenosné choroby
Krátká adresa: umime.to/UTL
Nadřazené | Rozmnožování člověka |
Předcházející | Pohlavní soustava muže a ženy: mix |
Navazující | Rozmnožování člověka: mix |
Cvičení


Oplodnění je splynutí pohlavních buněk (spermie a vajíčka), vzniká při něm zygota, respektive zárodek. Oplodnění obvykle probíhá ve vejcovodu či v děloze. Asi po 7–10 dnech od oplodnění se zárodek zahnízďuje v děložní sliznici (tento proces se označuje jako nidace).
Těhotenství začíná oplodněním vajíčka (a jeho zahnízděním). V rámci těhotenství neprobíhá menstruační cyklus: sliznice dělohy neopouští tělo, protože v ní probíhá vývoj zárodku. Těhotenství trvá asi 280 dnů (40 týdnů) od poslední menstruace.
Těhotenství je možné potvrdit těhotenským testem či rozborem krve. Obě metody zjišťují přítomnost hormonu hCG, ten vytvářejí buňky obklopující zárodek. Průběh těhotenství by měl kontrolovat lékař (k tomu se používá např. sonografie), zvlášť v těhotenství je namístě dodržovat zdravý životní styl.
Jedinec se do 3. měsíce těhotenství označuje jako zárodek (embryo), od 3. měsíce se jedná o plod (fetus). Výměnu látek mezi plodem a matkou zajišťuje placenta.
Po porodu se organizmus ženy vrací do původního stavu během šestinedělí. Dítě konzumuje mateřské mléko. Vyžaduje patřičnou výživu, péči, bezpečí a podněty.
Těhotenství může též být ukončeno samovolným potratem či interrupcí, která lze za určitých podmínek provést na žádost matky.
Lidé by se měli stát rodiči v době, kdy jsou schopni dítě zabezpečit. Neplánovanému početí je možné předejít použitím antikoncepce: hormonální antikoncepce ovlivňuje hormonální systém ženy a zabraňuje ovulaci, nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. Prezervativ (kondom) vytváří bariéru jak pro spermie, tak pro patogeny způsobující pohlavně přenosné choroby.
Problémy spojené s lidskou sexualitou zahrnují například sexuální obtěžování, znásilnění (sex bez souhlasu), získávání zkreslených představ o sexu z pornografie, neplánované těhotenství či přenos chorob.
Mezi pohlavně přenosné choroby/patogeny patří například:
- HIV/AIDS – virus HIV se přenáší např. krví či tělesnými tekutinami (což bývá spojeno s rizikovým sexuálním chováním); člověk s tímto virem v těle je HIV pozitivní; pokud se množení viru netlumí antivirotiky, rozvíjí se syndrom AIDS, který zahrnuje postupné selhávání imunity až smrt
- virus HPV (lidský papilomavirus) – způsobuje např. nádory děložního čípku, existuje proti němu očkování
- kapavka, syfilis – choroby způsobené bakteriemi, léčí se antibiotiky

Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.

Těhotenství, lidská sexualita, pohlavně přenosné choroby (lehké)
53 zadání
Typicky zabere: 4 min
Ukázka
Dívky od 15 let mají nárok na bezplatné preventivní prohlídky u gynekologa.Placentu a plod spojuje:Dítě se zpravidla rodí _ napřed.
Těhotenství, lidská sexualita, pohlavně přenosné choroby (střední)
96 zadání
Typicky zabere: 5 min
Ukázka
Hormonální antikoncepce je dostupná volně v lékárně.Pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nastává:Po prvním pohlavním styku hymen (panenská blána):
Těhotenství, lidská sexualita, pohlavně přenosné choroby (těžké)
61 zadání
Typicky zabere: 6 min
Ukázka
Tělní buňky člověka mají 46 chromozomů. Spermie jich má:Jedinec se od 3. měsíce označuje jako:Zygota se dělí na plný kulovitý shluk buněk zvaný:
Příběhy
Krátké texty, do kterých doplňujete na vybraná místa správnou variantu ze dvou možností.

Těhotenství, lidská sexualita, pohlavně přenosné choroby (střední)
15 zadání
Typicky zabere: 4 min