Projevy života
Mezi projevy/znaky živých soustav patří zejména:
- dědičnost – Předávání znaků potomkům, „návod“ na znaky je zapsán v nukleových kyselinách (DNA, RNA).
- rozmnožování
- dráždivost – Reakce na podněty, udržování stálého vnitřního prostředí (homeostáza). S dráždivostí může souviset pohyb.
- látková přeměna (metabolizmus) – Souvisí s přijímáním živin (potravy), vylučováním či buněčným dýcháním (živiny se reakcí s kyslíkem mění na oxid uhličitý a vodu, uvolňuje se využitelná energie). Některé organizmy provádějí fotosyntézu: z oxidu uhličitého a vody za účasti energie světla vznikají živiny a kyslík.
- vývoj
- v rámci jedince (ontogeneze) – Souvisí s růstem.
- v rámci druhu (fylogeneze) – Souvisí s evolucí. Průkopníkem myšlenky evoluce hnané přírodním výběrem byl Charles Darwin (1809–1882).
Živé organizmy jsou z buněk
Živé organizmy na Zemi se skládají z buněk, mohou být v základu jednobuněčné či mnohobuněčné. U mnohobuněčných organizmů mohou mít různé buňky/tkáně různé role v souvislosti s projevy života: např. nervové buňky zajišťují dráždivost, pohlavní buňky rozmnožování.
Život a (ne)uspořádanost
Živé organizmy směřují k co největší vnitřní uspořádanosti a tím pádem co nejmenší entropii. Po smrti organizmu se jeho entropie zvětšuje.
Ke snižování své entropie organizmy využívají zdroje a energii ze svého okolí. Tímto naopak zvětšují jeho entropii. Energie, která na Zemi přichází ze Slunce, je tedy v základu využívána ke snižování entropie živých soustav.
Podmínky života
Živé organizmy potřebují určité chemické látky (např. minerální látky, vodu, vzduch, živiny) a energii (zejména ve formě tepla, světla). Zároveň potřebují být chráněné před nepříznivými vlivy (např. UV zářením, ionizujícím zářením – např. kosmickým zářením z vesmíru). Organizmy potřebují také prostor pro život, často se jedná o rozhraní prostředí či povrch (např. suchozemské organizmy se obvykle pohybují na rozhraní litosféry a atmosféry).
Podmínky života pro 1. stupeň ZŠ
V samostatném tématu jsou podmínky života představeny v širším kontextu.