Výpis souhrnů
Magnetismus
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Vzájemné působení magnetů
Magnety na sebe mohou působit magnetickými silami. Ty (podobně jako elektrické síly) mohou být přitažlivé i odpudivé.
Magnet má vždy dva magnetické póly severní a jižní (i kdybychom magnet rozpůlili, budou oba úlomky magnety mít dva póly). Česky se póly označují jako S a J, anglicky jako N a S (north a south). Severní pól může být označen barevně (červeně).
Opačné póly se přitahují a souhlasné póly se odpuzují a to tím víc, čím blíž jsou u sebe.
K magnetům se přitahují železné věci. Používají se tedy například u modernějších kuchyňských dvířek, ve chňapkách na vaření aj. Dále je najdeme třeba v klasických HDD nebo magnetických tabulích. Přírodním magnetem je hornina magnetovec, uměle je vyrábíme například z neodymu, nebo feritů.
NahoruPůsobení magnetů na látky
Látky kolem nás můžeme dělit podle toho, jak reagují na blízkost trvalého magnetu.
- nemagnetické – vůbec na magnet nereagují
- magnetické – těleso se začne přitahovat k magnetu
Nemagnetické jsou všechny kapaliny, všechny plyny a většina pevných látek (např. guma, plast, dřevo). Magnetickými látkami se běžně myslí tzv. feromagnetické materiály. Je jich jen málo, zejména jde o některé kovy (např. železo, ocel), ale zdaleka ne všechny (třeba měď nebo hliník magnetické nejsou).
Na rozdíl od dvou magnetů se těleso z feromagnetického materiálu k magnetu vždy přitahuje. Vlastně se tedy samy stávají magnety, ale jen dočasně – dokud jsou poblíž trvalého magnetu.
Zajímavosti
Ve skutečnosti magnetické pole alespoň trošku působí na každý materiál, ale u většiny materiálů tak nepatrně, že jej zanedbáváme a považujeme je právě za nemagnetické. Tyto slabé typy působení se nazývají diamagnetismus (slabounké odpuzování, například bizmut) a paramagnetismus (slabé přitahování, například kyslík).