Procvičování znalostí online

Bez základních znalostí to prostě nejde.

Procvičování znalostí online


Dnes zvládnuto

18:42

Stráveno času

Posledních 7 dní

Co je to Umíme?

Víte, jak je to správně?

Prezidenti ČSR

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v   . Po absolvování gymnázia vystudoval Filosofickou fakultu univerzity ve   . Po studiích se vydává na cesty a v Lipsku v roce 1877 potkává poprvé svou manželku   . Po zasnoubení odjel zpátky do Vídně, kde získal docenturu svou habilitační prací   . V roce 1882, po rozdělení pražské univerzity na českou a německou část, se celá rodina i se dvěma dětmi
přesunula do   . O rok později uveřejnil   pravosti Rukopisů zelenohorského a   . Tím se dostal do skupiny lidí, kteří ho nasměrovali k politice. Jedním z jeho spolupracovníků v té době byl   . Členem říšské rady se stal za   . V devadesátých letech byl jmenován   . Mezi jeho nejznámější díla patří   . Jeho dalším výrazným krokem bylo zapojení do   . V roce 1900 založil   . Po začátku první světové války, v roce   , odešel Masaryk do exilu. V něm společně s   a   bojovali o vznik Československa. V listopadu 1918 byl zvolen   Československé republiky. Po prvním funkčním období byl zvolen prezidentem ještě   . Na oslavu jeho osmdesátých narozenin byl přijat zákon   . Po svém posledním znovuzvolení v roce 1934 o rok později abdikoval na úřad a jeho nástupcem se stal   . Tomáš Garrigue Masaryk zemřel v roce 1937 na zámku v Lánech.

Vznik Československa

Myšlenka vlastního státu

  země byly na začátku první světové války součástí   . Na počátku války se mluvilo o přeměně Rakouska-Uherska na   . S tím   budoucí první prezident   . Po své   začal propagovat   Rakouska-Uherska a     států, v tomto případě Čechů a   .

První světová válka

V kterém roce začala válka?

19131914

Osobnosti

sportovec, sportovkyně

Franklin D. Roosevelt
Usain Bolt
Vincent van Gogh
Vladimir Putin

Pravěk

Chronologie pravěku

Za nejstarší a   období lidstva považujeme   . Po něm následuje   , který je pro nás spojený hlavně s   Evropou. Pravěk začíná v období   před naším letopočtem a končí přibližně na   . Dělíme ho na dobu   ,   a   . Názvy jednotlivých období jsou odvozené podle názvu materiálu, ze kterého se vyráběly   .

Více  »
NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence