Odmítnout žádost
Druhy odmítnutí
Věcné odmítnutí
Jasné a stručné odmítnutí bez zapojení pocitů. Hodí se pro odmítnutí nějaké maličkosti a do kontaktu s lidmi, kteří nejsou blízcí.
Empatické odmítnutí
Odmítnutí, které v sobě zahrnuje vcítění se do situace žádající osoby. Říkáme „ne“, ale dáváme najevo, že druhou osobu vnímáme a není nám lhostejná.
Nabídka alternativy
Odmítnutí, které v sobě zahrnuje jinou možnost. Nemůžeme vyhovět této žádosti, ale dáváme najevo otevřenost vyhovět jinak (jiný čas nebo způsob).
Stanovení hranic
Vysvětlení naší hranice, na kterou žádost naráží. Hodí se v situacích, kdy nás může někdo žádat opakovaně - stanovit hranici stačí jednou a pak si ji jen ustát.
Například pokud Alču někdo žádá o společnost na velkém koncertě, a ona nemá ráda davy lidí, je dobré jasně říct, na jaké typy akcí chodí a nechodí.
Nedostatečné vysvětlení
V blízkých vztazích je hezké při odmítnutí základně vysvětlit důvod, proč nemůžeme nebo nechceme žádosti vyhovět. Jinak může prosté „ne“ vyznít trochu tvrdě.
Přehnané vysvětlení
Pokud vysvětlení přejde spíš v sebeobhajování, je to zbytečně nepříjemné pro obě strany. Důvod odmítnutí stačí říct stručně a je to v pořádku.
Agresivní odmítnutí
Odmítnutí, které je hrubé nebo obsahuje podráždění, že se žádající vůbec ptá.
Nedostatek empatie
Chladné odmítnutí, které nebere vůbec ohled na pocity žádajícího.
Přílišná omluva
Odmítnutí, které je spojené s tak silným pocitem viny, že se osoba dlouze a nadbytečně omlouvá.
Nejasná odpověď
Odmítnutí, které není dostatečně jasné, vyhýbání se přímé odpovědi, mlžení.
Jak odmítnout žádost
Pokud nás někdo o něco žádá, je zdvořilé si žádost vyslechnout a zvážit svou odpověď. Naše pocity a potřeby jsou důležité a je v pořádku jak žádat, tak říct „ne“. Dobrou metodou je vzít si čas na rozmyšlení, obzvlášť pokud máme sklon všem vyhovět. Odmítnutí je vhodné formulovat pevně, zdvořile a empaticky. Pokud se rozhodneme odmítnutí vysvětlit, důležité je být upřímní a vyjádřit své skutečné pocity a potřeby.
Zavřít