
Koupelna, kosmetika

Vybavení koupelny
Např. umyvadlo či záchodová mísa bývají vyrobené z keramiky. Základním materiálem pro jejich výrobu je tedy hornina kaolin. Na povrchu bývá hladká glazura (v základu z oxidu křemičitého – \mathrm{SiO_2}), která zajistí chemickou odolnost a snadné čištění.
Vodovodní baterie bývají mnohdy pokovované chromem (\mathrm{Cr}).
K výplni spár se používají silikony, ty obsahují řetězce atomů křemíku (\mathrm{Si}) a kyslíku (\mathrm{O}) s navázanými organickými skupinami.
Zrcadla fungují díky přítomnosti tenké odrazivé vrstvy hliníku (\mathrm{Al}), případně stříbra (\mathrm{Ag}).
Ručníky a osušky se typicky vyrábějí z bavlny, sestávají tedy hlavně z polysacharidu celulózy.
Čisticí prostředky
Pro zprůchodnění zaneseného odpadu lze využít žíravý hydroxid sodný (\mathrm{NaOH}), který rozloží např. vlasy, zbytky kůže aj.
Vodní kámen (tvořený hlavně uhličitanem vápenatým – \mathrm{CaCO_3}) se rozpouští v kyselém prostředí, které lze zajistit např. použitím kyseliny octové (octa).
Některé čisticí prostředky (např. Savo) obsahují jako aktivní látku chlornan sodný (\mathrm{NaClO}). Ten má oxidační a bělicí účinky. Není vhodné ho používat společně s dalšími prostředky (zejména kyselými), mohlo by docházet k uvolňování jedovatého chloru (\mathrm{Cl_2}).
Další čisticí prostředky jsou založené na přítomnosti povrchově aktivních látek. Některé používají i abrazivní částice (ty obrušují nečistoty, např. v tekutém písku).
Mýdlo, šampon
Mýdlo i šampon obsahují povrchově aktivní látky. Část molekuly těchto látek se ochotně mísí s vodou (je hydrofilní), část s tuky a nečistotami (je hydrofobní). V mýdlech se typicky používají sodné soli mastných kyselin, v šamponech třeba laurethsulfát sodný (SLS/SLES). V mýdlech a šamponech typicky bývají i látky způsobující vůni (např. geraniol, citral, linalool, limonen) a barviva (např. brilantní modř – Cl 42 090).
Pěna a povrchově aktivní látky
Přítomnost pěny nutně neznačí, že povrchově aktivní látka funguje (lépe). Spotřebitelé tomuto však mnohdy věří. Proto se do různých drogeristických výrobků přidávají látky zdůrazňující pěnění kvůli psychologickému efektu na spotřebitele.
Čištění zubů
Zubní pasty v základu obvykle obsahují částice schopné obrušovat nečistoty ze zubů, zpravidla hydratovaný oxid křemičitý. Dále zde bývá přítomen zdroj fluoridových iontů (\mathrm{F^-}, např. fluorid sodný – \mathrm{NaF}), které remineralizují sklovinu a činí ji odolnější vůči působení kyselin. Zubní kartáčky se nejčastěji zhotovují z polypropylenu (PP) či polyethylenu (PE), vlákna pak bývají z nylonu.
Praní
Prací prášky, podobně jako další výrobky určené k čištění, obsahují hlavně povrchově aktivní látky (tenzidy) a látky změkčující vodu, které funkci tenzidů usnadňují (např. soli kyseliny fosfonové, EDTA). Dále bývají přítomné enzymy, které rozkládají proteiny, sacharidy a tuky. Nacházet se zde mohou i bělidla či optické zjasňovače.
Kosmetika a další výrobky
- Antiperspiranty často zabranují pocení díky tomu, že působením hlinitých kationtů (\mathrm{Al^{3+}}) uzavírají póry v kůži.
- Rtěnky v základu obsahují vosk či parafín, v němž jsou barviva.
- Řasenky zvýrazňují řasy např. díky obsahu amorfnímu uhlíku (\mathrm{C}) či oxidům železa.
- Odlakovače na nehty typicky jakožto rozpouštědlo používají ethylester kyseliny octové (ethyl-ethanoát).
Zavřít