
Školský systém Česka

Školní vzdělávání má za cíl připravit žáky na život a jejich budoucí pracovní uplatnění. Ve škole se děti učí nejen základní dovednosti, jako je čtení, psaní a počítání, ale také rozvíjejí spolupráci, odpovědnost a kritické myšlení. Na vyšších stupních vzdělávání se studenti mohou specializovat na konkrétní profesní zaměření.
Před nástupem na základní školu navštěvují děti mateřskou školu, která je připravuje na povinnou školní docházku. Ta v Česku začíná v šesti letech, trvá devět let a je nejčastěji realizována na základních školách. Povinná školní docházka zajišťuje všem dětem bezplatné základní vzdělání. Po jejím dokončení si žáci mohou vybrat, zda budou pokračovat na střední škole, kde mohou získat výuční list, maturitu nebo obojí. Další navazující dobrovolné vzdělávání nabízejí vysoké školy, kde se studenti mohou zaměřit na specifické obory podle svých zájmů.
Pro učitele: Popis cvičení a příklady jejich využití ve výuce
- Zadání jsou primárně určena pro 2. stupeň základní školy, některá cvičení však mohou být užitečná i pro střední školy.
- Doplňování textu se snaží navazovat na to, co už žáci znají (např. jak je rozdělena základní škola), a rozšířit to směrem ke středním školám a smyslu vzdělávání ve škole. Procvičuje informace o systému škol v Česku v kontextu, může tedy posloužit jako opakování na konci hodiny nebo na začátku příští hodiny, pokud na téma chcete navazovat.
- Rozhodovačka je tematicky podobná jako doplňování textu, více se zde objevují otázky na práva a povinnosti spojené se školní docházkou a kontext vysokých škol.
- Pexeso a Otázky na Školský systém Česka se věnují výhradně názvosloví druhů škol a některým přidruženým pojmům.
- Pexeso a Otázky na Tituly jsou jediné cvičení, které se více dotýká systému vysokých škol, respektive akademických titulů.
- Téma se silně doplňuje s tématem Celoživotního vzdělávání (specificky cvičení Situace může být vhodným doplněním pro Vaši hodinu).
Zavřít