Termodynamická rovnováha a teplota
Pokud jsou dvě tělesa v tepelném kontaktu a nemění se jejich vnitřní energie, říkáme, že jsou v termodynamické rovnováze. To, co mají tato tělesa stejné, je nějaká fyzikální veličina. Nazývejme ji teplota.
Pokud si ale tělesa předávají energii, nejsou v termodynamické rovnováze a mají tedy různé teploty. Vyšší teplotu pak přiřazujeme tomu tělesu, které svou energii odevzdává druhému – mělo této vnitřní energie více. Teplota je tedy určitou mírou vnitřní energie tělesa.
Teplotu definuje mnoho různých stupnic:
Kelvinova stupnice
Příslušná veličina se jmenuje termodynamická teplota T. Je nejvhodnější pro fyzikální výpočty – například nemůže být záporná. Začíná totiž na absolutní nule, což je nejnižší možná teplota ve vesmíru. Její jednotka je kelvin (K), je základní jednotkou SI a definuje se pomocí trojného bodu vody:
1 kelvin = \frac{1}{273{,}16} termodynamické teploty trojného bodu vody
Celsiova stupnice
Určuje klasickou teplotu (značíme t). Je definována na základě bodů tání a varu vody za běžného tlaku. Teplotě tání je přiřazena nula a teplotě tuhnutí je přiřazeno číslo sto. Tento interval je rozdělen na sto dílů, viz obrázek níže. Jednotkou je stupeň celsia. Absolutní nula je v Celsiově stupnici rovna −273,15 °C.
Fahrenheitova stupnice
Liší se nejen posunutím, ale i velikostí jedné jednotky. Také je definována bodem tání varu vody, ale teplotě tání je přiřazena hodnota 32 a teplotě varu 212. Tento interval je rozdělen rovnoměrně na 180 dílů. Jednotkou je stupeň fahrenheita. Tato stupnice je využívána zejména v USA. Teplotu ve Fahrenheitech značíme \theta.
Převody mezi stupnicemi
Celsiova (t) a Kelvinova stupnice (T) jsou navzájem jen posunuty – o 273,15 jednotek.
Proto \{T\} = \{t\} + 273,15 a naopak \{t\} = \{T\} -273,15.
Příklad: nanuk v kelvinech
- Jakou termodynamickou teplotu má nanuk o −15 °C?**
- Dosadíme −15 °C za {t} do \{T\} = \{t\} + 273,15
- Dostaneme termodynamickou teplotu 258,15 kelvinu.
Příklad: tekutý dusík ve stupních celsia
- Jakou termodynamickou teplotu má tekutý dusík 76,5 K?**
- Dosadíme −15 °C za {t} do {t} = \{T\} - 273,15
- Dostaneme teplotu 76,5 −273,15 °C, tedy −196,65 °C.
Pro převod ze stupňů Celsia na Fahrenheity platí
\{\theta\} = \frac{9}{5}\{t\}+32 a naopak \{t\} = \frac{5}{9}\left(\{\theta\}-32\right)
Příklad: horečka ve fahrenheitech
- Jakou teplotu v \theta máme, když máme horečku 39 °C?**
- Dosadíme −15 °C za {t} do \{\theta\} = \frac{9}{5}\{t\}+32
- Dostaneme \theta = \frac{9}{5}39+32\,\mathrm{°F}=70{,}2+32 \,\mathrm{°F}=102{,}2\,\mathrm{°F}.
Zajímavosti
- Dříve se předpokládalo, že jsou při teplotě 0 K částice úplně zmraženy. Později se ukázalo, že částice kmitají v důsledku kvantové fyziky (princip neurčitosti). Tyto kmity se nazývají nulové kmity.
- Teplotních stupnic bylo vytvořeno mnohem více. Dnes se používají výhradně výše uvedené, zatímco tyto upadají do zapomnění (Rankinova teplotní stupnice (°R), Newtonova teplotní stupnice, Delislova teplotní stupnice)
Zavřít