Vitaminy
Vitaminy jsou organické látky, které živé organizmy k zachování životních funkcí či růstu potřebují v malém množství. Živočichové či houby je přijímají s potravou nebo si je sami tvoří (např. z provitaminů, které mohou být na vitaminy v organizmu přeměněny). Rostliny si veškeré vitaminy vytvářejí samy.
Vitaminy mohou umožňovat funkci enzymů (jako kofaktory) nebo působit jako antioxidanty.
Vitaminy a imunita
Vitaminy bývají často zavádějícím způsobem spojovány pouze s podporou imunity. Imunitu nepodporují přímo. Zajišťují průběh mnoha procesů v organizmu, včetně dílčích procesů spojených s imunitou.
Vitaminy rozpustné ve vodě
Ve vodě je rozpustný vitamin C a vitaminy skupiny B.
- vitamin C (kyselina askorbová) – Funguje jako antioxidant. Je nezbytný pro syntézu proteinu kolagenu (ten je např. nezbytnou součástí kůže, tvoří se při hojení ran). Zdrojem je zejména ovoce a zelenina.
- vitaminy skupiny B – Podílejí se na metabolických přeměnách či krvetvorbě. Mezi významné zdroje patří vejce, mléko, maso, kvasnice. Vitamin B₁₂ je přítomen ve větší míře jen v živočišných produktech, u vegetariánů či veganů je vhodné myslet na jeho odpovídající příjem. Vitaminy skupiny B jsou tvořeny i střevním mikrobiomem.
Vitaminy rozpustné v tucích
V tucích jsou rozpustné vitaminy A, D, E, K.
- vitamin A – Nezbytný pro tvorbu pigmentů v sítnici. Antioxidant. Nachází se např. v játrech. Při nadměrném příjmu vitaminu A v těhotenství hrozí poškození zárodku/plodu. Jeho provitaminem je β-karoten (např. v mrkvi).
- vitamin D – Má vliv na metabolizmus vápníku, vývoj kostí a zubů. Výchozí látka nutná k jeho tvorbě se v těle tvoří působením UV záření na cholesterol.
- vitamin E – Antioxidant. Např. v ořeších, semenech, zelenině.
- vitamin K – Podílí se na srážení krve. Např. v rostlinných olejích, zelenině.
Hypervitaminóza je nadměrný příjem vitaminu, hypovitaminóza naopak jeho nedostatek. V rozvinutých zemích je nedostatek vitaminů vzácný, jejich dostatečné množství je obsaženo ve vyvážené stravě.
Zavřít