
Kosti v těle

Lebka (a) chrání mozek a smyslové orgány. Sestává z více kostí, člení se na obličejovou a mozkovou část. Ploché kosti lebky jsou v dospělosti spojeny švy, u novorozenců vazivovými lupínky (fontanelami). Jedinými kloubními spojeními mezi kostmi lebky jsou čelistní klouby.

Páteř (b) sestává z obratlů, konkrétně pak ze 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, z kosti křížové (vzniká srůstem 5 obratlů) a kostrče (ze 4–5 srostlých obratlů). Obratle mají otvory, které vytvářejí páteřní kanál pro míchu. Ke hrudním obratlům jsou připojena žebra (c), ta společně s hrudní kostí (d) tvoří hrudník (chrání vnitřní orgány, zejména plíce a srdce, a umožňuje dýchací pohyby).
Pletenec horní končetiny je tvořen lopatkou (e) a klíční kostí (f). Na pletenec navazuje kost pažní (humerus, g), v předloktí je kost vřetenní (radius, h) na straně palce a kost loketní (ulna, i) na straně malíku. Kostra samotné ruky zahrnuje 8 kostí zápěstních (j), 5 kostí záprstních (k) a 14 článků prstů (l).
Pletenec dolní končetiny je tvořen kostí pánevní (m), která vzniká srůstem kosti sedací, kyčelní a stydké. (Dvě kosti pánevní společně s kostí křížovou tvoří pánev.) Kost pánevní je kyčelním kloubem spojena s kostí stehenní (femur, n). V oblasti kolenního kloubu je ve šlaše čtyřhlavého stehenního svalu sezamská kost: čéška (patella, o). Kostru bérce tvoří kost holenní (tibia; silnější, na straně palce, p) a kost lýtková (fibula; na straně malíku, q). Kostru samotné nohy tvoří 8 zánártních kostí (r; včetně např. kosti patní), 5 nártních kostí (s) a 14 článků prstů (t).
Zavřít