Nadřazené | Biologie » Člověk » Soustavy zajišťující přesun a zpracování látek » Kůže |
Předcházející | Vylučovací soustava |
Navazující | Hormonální soustava |
Cvičení
Kůže pokrývá tělo a tvoří bariéru chránící před vlivy vnějšího prostředí. Kromě toho se podílí na termoregulaci (udržování teploty) a je sídlem hmatu.
Kůže zahrnuje tyto vrstvy:
- pokožka (a) – Její buňky rohovatí, posouvají se směrem ven a nakonec se odlupují. Součástí pokožky je pigment, který chrání kůži před zářením a zodpovídá za její zbarvení. Co se týče typu tkáně, je pokožka mnohovrstevný dlaždicový epitel.
- škára (b) – Zejména z vaziva, obsahuje mazové a potní žlázy, hmatová tělíska a cévy, průchod krve cévami přímo ovlivňuje termoregulaci (udržování teploty těla).
- podkožní vazivo (c) – Obsahuje tukovou tkáň, slouží jako tepelná izolace.
Pro stavbu kůže jsou důležité např. proteiny kolagen a keratin.
Potní žlázy tvoří pot, který při vypařování způsobuje ochlazování kůže. Některé kožní žlázy (např. v podpaží, v okolí pohlavních orgánů) vylučují zásaditý sekret, který slouží k pachové komunikaci.
Mezi poranění kůže náleží např. odřeniny či popáleniny. Mezi kožní choroby náleží kupř. bradavice, akné, mykózy či různé nádory (ty lze obvykle na povrchu těla snadno objevit a léčit).
UV záření umožňuje průběh reakce, která vede ke vzniku vitaminu D v těle. Nadbytek UV záření však kůži poškozuje a může vést k rozvoji chorob, proto je žádoucí se vystavovat slunečnímu záření s mírou a používat např. krémy na opalování, které UV záření odrážejí.
Vlasy, chlupy, nehty, ale i mléčné žlázy jsou odvozené z kůže.
Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.
Příběhy
Krátké texty, do kterých doplňujete na vybraná místa správnou variantu ze dvou možností.
Kůže (střední)
9 zadání
Typicky zabere: 4 min
