Běžci, hrabaví, měkkozobí a vodní skupiny
Krátká adresa: umime.to/UTC
Nadřazené | Biologie » Živočichové » Obratlovci » Ptáci » Běžci, hrabaví, měkkozobí a vodní skupiny |
Předcházející | Ptáci obecně |
Navazující | Sovy, dravci, sokoli, šplhavci a další |
Běžci nedokážou létat, rychle však běhají. Patří mezi ně např. pštros dvouprstý (a) žijící v Africe, nandu pampový (b) z Jižní Ameriky či australský emu hnědý (c).
Hrabaví ptáci nepříliš dobře létají, množství času tráví na zemi. Do této skupiny náleží např. křepelka polní (d) či koroptev polní (e). Tyto druhy jsou ohrožené např. intenzivním zemědělstvím. Tetřev hlušec (f) je v Česku vzácný. Kur domácí (g, samice je slepice, samec kohout) byl pravděpodobně vyšlechtěn mj. z kura bankivského žijícího v jižní a jihovýchodní Asii. Bažant obecný (h) pochází z Malé Asie, podobně jako u kura domácího se u něj vyskytuje výrazná pohlavní dvojtvárnost.
Měkkozobí mají měkké ozobí. Patří sem např. holub domácí (i) původně chovaný pro maso a přenos zpráv. Holub hřivnáč (j) je ve srovnání s holubem domácím větší a má světlé skvrny na stranách krku. Hrdlička zahradní (k) se na území Česka rozšířila z Balkánu, má černý pruh na krku a světle šedé peří. Původní hrdlička divoká (l) má na krku pruhů více.
Vrubozobí mají vroubkovaný zobák, který slouží k drcení rostlinné či živočišné potravy. Do této skupiny patří např. labuť velká (m), kachna divoká (n) či husa velká (o).
Mezi čápy vyskytující se na území Česka náleží čáp bílý (n, hnízdí v blízkosti člověka) a čáp černý (o, hnízdí zejména v lesích, na skalách). Čápi jsou typickým příkladem migrujících ptáků, kteří v zimě pobývají v Africe.
Mezi veslonohé patří následující druhy. Volavka popelavá (p) se živí hlavně rybami, v letu lze rozlišit od čápa podle prohnutého krku. Kormorán velký (q) je v dospělosti černě zbarven, v jeho potravě též převládají ryby.
Ptáci ze skupiny krátkokřídlí jsou např. tito: Lyska černá (r) má typickou bílou lysinu nad kořenem zobáku. Nemá plovací blány, na nohou má kožní lemy. Slípka zelenonohá (s) má tmavé peří, žluté nohy a červený čelní štítek.
Racek chechtavý (t) má typický hlas, hnízdí v koloniích. Patří do skupiny dlouhokřídlých.
Tučňáci (např. tučňák kroužkový – u) žijí až na výjimku na jižní polokouli. Druhotně ztratili schopnost létat, dovedou však dobře plavat.
Otázky
Výběr správné odpovědi z nabízených možností.
Běžci, hrabaví, měkkozobí a vodní skupiny (střední)
29 zadání
Typicky zabere: 3 min

Pexeso
Hledání dvojic, které k sobě patří.
Běžci, hrabaví, měkkozobí a vodní skupiny (střední)
29 zadání
Typicky zabere: 3 min

Poznávačka
Procvičování pojmů nebo názvů. Obsahuje dynamickou nápovědu.
Běžci, hrabaví, měkkozobí a vodní skupiny (střední)
29 zadání
Typicky zabere: 5 min

Příběhy
Krátké texty, do kterých doplňujete na vybraná místa správnou variantu ze dvou možností.
Běžci, hrabaví, měkkozobí a vodní skupiny (střední)
9 zadání
Typicky zabere: 6 min
