Chemické látky/sloučeniny se dělí do určitých skupin. Může jít o samostatné prvky. Chemické sloučeniny se pak rozdělují podle toho, které prvky ve svých molekulách obsahují, případně jak jsou tyto prvky navzájem navázané.
Sloučeniny lze v základu rozdělit na anorganické a organické (ty zahrnují složitější sloučeniny uhlíku – \mathrm{C}). Základní přehled ve skupinách látek je užitečný třeba při rozebírání chemických látek podle určitého tématu, například si lze uvědomit souvislost vlastností látky s jejím chemickým složením.
Následující soupis obsahuje skupiny látek, jejichž rozlišování je procvičováno v rámci tohoto tématu. Zároveň obsahuje odkazy na jiná témata – vždy věnovaná jen konkrétní skupině.
Anorganické sloučeniny
- halogenidy – Sloučeniny halogenů (prvků 17. skupiny) a elektropozitivnějších prvků, např. chlorid sodný (\mathrm{NaCl}).
- oxidy – Sloučeniny kyslíku s dalšími prvky, např. oxid uhličitý (\mathrm{CO_2}).
- anorganické kyseliny – Látky schopné odštěpovat kation vodíku (\mathrm{H^+}), např. kyselina sírová (\mathrm{H_2SO_4}).
- hydroxidy – Látky zásaditého charakteru, jsou schopné přijímat kation vodíku. Obsahují hydroxidovou skupinu (\mathrm{OH^-}). Příkladem je hydroxid sodný (\mathrm{NaOH}).
- anorganické soli – Vznikají například reakcí kyselin a hydroxidů. Atom vodíku (který byl v původní molekule kyseliny) je obvykle nahrazen atomem kovu. Příkladem je uhličitan vápenatý (\mathrm{CaCO_3}).
Organické sloučeniny
- uhlovodíky – Sloučeniny uhlíku a vodíku, například ethan (\mathrm{C_2H_6}).
- deriváty uhlovodíků – Látky vycházející z uhlovodíků, kde atom či atomy vodíku byly nahrazeny jinými atomy či skupinami. Patří sem halogenderiváty uhlovodíků, alkoholy, aldehydy a ketony nebo karboxylové kyseliny (např. kyselina octová – \mathrm{CH_3COOH}).
Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.
Skupiny chemických látek (střední)
zadání: 35
Typicky zabere: 5 min